Akcja Senior – relacja

Wspominałam Wam kiedyś (TUTAJ), że adwokaci i aplikanci z Pomorskiej Izby Adwokackiej szkolą młodzież i seniorów, poszerzając ich wiedzę o wybrane elementy z tych dziedzin prawa, które mogą im się przydać w życiu. Jednocześnie naszym celem jest pokazanie, że w przypadku problemów o charakterze prawnym należy (warto) skorzystać ze wsparcia profesjonalisty (adwokata).

Program edukacyjny nosi nazwę, mającą stanowić jednocześnie czytelny przekaz: „Adwokat przydaje się w życiu”.

akcja senior

Wykłady w ramach Akcji Senior

Mój dzisiejszy wykład odbył się pod hasłem: „Senior w rodzinie” i zainaugurował cykl 5 wykładów szkoleniowych, skierowanych do członków jednego z największych (o ile nie największego!) klubów seniora w Trójmieście.

Szkolenie odbyło się w ramach Akcji Senior, stanowiącej jeden z filarów programu edukacyjnego „Adwokat przydaje się w życiu”. Tak się składa, że jednocześnie jestem koordynatorem Akcji Senior. W związku z tym zajmuję się w –szczególności- ustalaniem zakresu tematycznego poszczególnych wykładów.

Czego dotyczył wykład?

W ramach wykładu pod nazwą: „Senior w rodzinie” przybliżyłam seniorom między innymi kwestie związane z alimentowaniem osób starszych oraz kwestie związane z ustalaniem kontaktów pomiędzy wnukami a dziadkami. Ważnym punktem szkolenia był też temat związany z ubezwłasnowolnieniem (kto, kiedy i z jakich przyczyn może wnioskować o ubezwłasnowolnienie członka rodziny) i jego skutkami. Duże emocje wzbudziły zagadnienia związane z eksmisją – z powodu stosowania przemocy w rodzinie. Ponadto poruszyłam też problematykę rozwodu i separacji.
akcja seniorDotychczas prowadzone przeze mnie wykłady skierowane do seniorów (a prowadziłam już wcześniej wykłady z zakresu prawa spadkowego) utwierdziły mnie w przekonaniu, że potrzeba edukowania osób starszych jest bardzo duża. Ponadto, zauważyłam, że seniorzy naprawdę chcą poszerzać swoją świadomość prawną (uzyskiwać rozeznanie w zakresie swoich praw i obowiązków) i że bardzo chętnie i aktywnie w takich zajęciach uczestniczą (nie tylko w rozumieniu, że są i słuchają, ale widać, że rzeczywiście są zainteresowani- zadają mnóstwo bardzo konkretnych, życiowych pytań).

Szkolenia w przyszłości

Będę Was na bieżąco informowała o dalszych inicjatywach realizowanych w ramach programu edukacyjnego Pomorskiej Izby Adwokackiej, przede wszystkim zaś o Akcji Senior! Już teraz mogę Wam podać, że pozostałe wykłady wchodzące w skład aktualnie trwającego cyklu szkoleń zostaną przeprowadzone pod następującymi hasłami: „Senior jako konsument”, „Senior jako pokrzywdzony”, „Senior jako pacjent” oraz „Senior w urzędzie”.

Wkrótce zagościmy też w Gdyni, a ja poprowadzę zajęcia z zakresu spadków!

PS Zapraszam do polubienia profilu Adwokat przydaje się w życiu na facebooku – TUTAJ oraz na Twitterze – @adwokatprzydaje.
Więcej zdjęć ze szkoleń znajdziecie TUTAJ.

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Pozostaw komentarz