12
789

Babcia jako pełnomocnik w sądzie

Zacznę może od ogółu, czyli od odpowiedzi na pytanie- kto w ogóle może Cię reprezentować w Twojej sprawie cywilnej (np. sprawie o zapłatę)?

Kto może być pełnomocnikiem?

Krąg tych podmiotów jest dość szeroki. Między innymi pełnomocnikiem procesowym może być współuczestnik sporu lub pracownik osoby będącej przedsiębiorcą. Wspominałam Wam też w jednym z moich wcześniejszych wpisów (zerknijcie tutaj) o szeregu osób z rodziny, które mogą być pełnomocnikami w sprawach cywilnych.

Zawodowym pełnomocnikiem jest natomiast (m.in.) adwokat– to chyba oczywiste 😉

Zmiany przepisów

Od (stosunkowo) niedawna krąg podmiotów należących do rodziny, które mogą być pełnomocnikami w sprawach cywilnych uległ dalszemu poszerzeniu. Od 18.10.2015 roku pełnomocnikiem procesowym może być bowiem babcia, dziadek, prababcia, pradziadek, itd. Przed tą datą z grona tzw. wstępnych wymieniano tylko rodziców (teraz mowa jest o wstępnych, co oznacza wszystkich wstępnych).

W mojej ocenie nie było racjonalnych podstaw, by- w kontekście generalnego założenia, dającego członkom najbliższej rodziny możliwość wzajemnego reprezentowania się w sądzie- pozbawiać możliwości udzielenia pełnomocnictwa do prowadzenia sprawy babci czy dziadkowi.

Korzystanie z usług zawodowego pełnomocnika

Z drugiej zaś strony, szczerze odradzam zlecania prowadzenia spraw osobom, które nie mają wiedzy prawnej lub tę wiedzę czerpią np. ze swoich perypetii sądowych…

Niestety- co jakiś czas przychodzi do mnie do kancelarii osoba, której ktoś z rodziny zamiast pomóc- zaszkodził, lub przynajmniej przyczynił się do powstania komplikacji w sprawie, które później, już przy pomocy adwokata (czyli – mojej osoby), trzeba była „naprostowywać”. Pamiętajcie, że niektórych błędów popełnionych w toku procesu (np. pewnych zaniechań) nie da się później konwalidować, więc ich skutki mogą być nieodwracalne.

Warto więc być ostrożnym przy podejmowaniu decyzji dotyczącej tego, komu zlecimy prowadzenie naszej sprawy. Chyba że nie zależy nam na wygranej…;)

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Pozostaw komentarz