11
94

Co nieco o spadkach

Dziś troszkę nietypowo, bo wpis jest o spadkach 🙂 Na pozór zagadnienie odmienne od tego, którym zajmuję się na blogu, jednak w rzeczywistości jest inaczej, bowiem postępowanie spadkowe też niejednokrotnie w swej istocie związane jest z dochodzeniem na drodze sądowej roszczeń pieniężnych.

Nie ukrywam, że wpis o spadkach stanowi również pretekst do tego, by zachęcić Was do zapoznania się z moim artykułem dotyczącym sądowego działu spadku, który został niedawno opublikowany w Informatorze Pomorza”.

Dlaczego wiedza o spadkach jest taka ważna?

Dlaczego piszę artykuły o spadkach? Bo się w tych sprawach (również) specjalizuję. W głowach osób, w których rodzinach ktoś umiera, pojawia się zwykle mnóstwo pytań, mnóstwo wątpliwości. Trzeba bowiem uporządkować wiele kwestii czysto formalnych, ale także – co istotniejsze- szereg kwestii prawnych. Wśród pytań, jakie słyszę od klientów w związku z dziedziczeniem często pojawiają się poniższe:

  • czy jestem spadkobiercą, a jeżeli tak, to kto jeszcze ze mną dziedziczy i w jaki sposób mam to ustalić;
  • czy mogę odrzucić spadek, a jeżeli tak, to w jakim terminie i w jaki sposób;
  • co muszę zrobić, by wpisać siebie jako właściciela (współwłaściciela) nieruchomość do księgi wieczystej;
  • czy muszę zapłacić podatek od spadku, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości i do kiedy;
  • czy mam prawo do zachowku, a jeżeli tak, to w jakiej wysokości oraz w jakim terminie, od kogo i w jaki sposób mogę dochodzić zachowku.

Przykre skutki zaniedbań

Musicie wiedzieć, że w obszarze prawa spadkowego bardzo wiele skutków prawnych następuje niezależnie od naszej woli (np. określona kolejność dziedziczenia – gdy zmarły nie sporządził testamentu) i dopiero nasza aktywność (podjęta – co istotne- w formie oraz w terminach określonych przez przepisy) może to zmienić. Na pewno warto być świadomym swojej sytuacji, zwłaszcza, że odziedziczyć można nie tylko aktywa, ale również pasywa (długi).  Niestety nie wszyscy o tym pamiętają, natomiast skutki zaniedbań, gdy chodzi o „sprawy spadkowe”, mogą być bardzo uciążliwe (oraz kosztochłonne). Powiem krótko- lepiej zapobiegać niż później w nerwach biegać 😉

Co nieco o spadkach.

Pokaż komentarze

Jeden komentarz

  1. Marian W-k. 16 czerwca 2015

Pozostaw komentarz