14
294

Czy sąd MUSI wydać nakaz zapłaty?

Gdy zaistnieją ustawowo określone przesłanki do wydania nakazu zapłaty – tak, MUSI. To stwierdzenie dotyczy jednak tylko nakazów wydawanych w postępowaniu upominawczym.

Jeżeli bowiem zachodzą podstawy do wydania nakazu w postępowaniu nakazowym i chcemy, by sąd właśnie w tym postępowaniu orzekł –musimy złożyć stosowny wniosek. I to już w samej treści pozwu!

Dlaczego miałoby nam zależeć, aby sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym?

A choćby dlatego, że dzięki temu uzyskujemy nakaz, który – już z chwilą jego wydania – stanowi tytuł zabezpieczenia. Co więcej – jest on wykonalny bez konieczności uzyskania klauzuli wykonalności! Gdyby natomiast nakaz ten został wydany na podstawie m.in. weksla lub czeku, staje się (z mocy samej ustawy) natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia (jak wiecie, są to 2 tygodnie)– i to bez względu na to, czy złożono zarzuty czy nie…

Co to oznacza?

Oznacza to, że możemy ten nakaz znacznie szybciej- aniżeli nakaz wydany w postępowaniu upominawczym – skierować do egzekucji. Ma to niebagatelne znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na czasie albo gdy istnieje ryzyko, że dłużnik nam gdzieś ucieknie z majątkiem. Ponadto, nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu nakazowym nie jest tak łatwo jest „unicestwić”, jak nakazu wydanego w postępowaniu upominawczym, bowiem wniesienie zarzutów przez pozwanego nie powoduje utraty jego mocy!

Czy warto postarać się o taki nakaz?

No pewnie! 😉

O tym, przy spełnieniu jakich warunków jest to możliwe mowa TUTAJ 🙂

Pokaż komentarze

Jeden komentarz

  1. Ania Lubelska 10 sierpnia 2015

Pozostaw komentarz