13
340

Uwagi o przedawnieniu. Część IV. Czy wiedza o przedawnieniu roszczenia jest ważna dla wierzyciela?

A jakżeby inaczej!  :)

Dlaczego wiedza o przedawnieniu roszczenia jest ważna?

Powrót do spisu Gdy jesteś wierzycielem, warto byś miał świadomość tego, czy Twoje roszczenie jest przedawnione. Nie mając tej wiedzy narażasz się bowiem na przegranie procesu. Wprawdzie sąd uwzględnia fakt upływu terminu przedawnienia roszczenia jedynie na zarzut, nie zaś z urzędu, jednakże jeżeli Twój dłużnik wie (bo np. dowie się od „swojego” adwokata… 😉 ), że Twoje roszczenie jest przedawnione, sprawa będzie prawdopodobnie wyglądała dla Ciebie nieciekawie: podniesiony zostanie zarzut przedawnienia i przegrasz. Przegrywając, musisz –co do zasady – opłacić koszty procesu, w tym koszty zastępstwa pozwanego przez profesjonalnego pełnomocnika (np. wspomnianego adwokata).

Zmiany w przepisach

Dodam jeszcze, że nie zawsze było tak jak teraz- gdy chodzi o uwzględnianie faktu upływu okresu przedawnienia na wniosek. Otóż przed zmianą Kodeksu cywilnego- która weszła w życie w dniu 01.10.1990 r.- sąd uwzględniał okoliczność upłynięcia terminu przedawnienia z urzędu! Dłużnik nie musiał zatem występować ze stosownym zarzutem, bowiem sąd go w tym zakresie „wyręczał” 😉

Myślę, że warto wiedzieć, iż jeżeli termin przedawnienia upłynął do dnia 30.09.1990 r., to sąd obowiązany jest wziąć tę okoliczność pod uwagę z urzędu, natomiast gdy termin przedawnienia zakończył się po 30.09.1990 r. (czyli od 01.10.1990r. i dalej…), sąd bierze pod uwagę przedawnienie roszczenia tylko na wniosek.

Zobacz także:

Pokaż komentarze

2 komentarze

  1. Bolko123 17 kwietnia 2015
  2. Anna 19 kwietnia 2015

Pozostaw komentarz