20
424

Podwyższenie kwoty wolnej od egzekucji dla emerytów i rencistów

W dniu 01 lipca 2017 roku w życie weszła ustawa, która podwyższa tzw. kwotę wolną od egzekucji z emerytur i rent z 50% do 75% najniższej emerytury i renty.

Jak to wygląda w szczegółach…

Jako że najniższa emerytura i najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi od 1 marca 2017 roku 1000 zł, to komornik będzie mógł zająć miesięcznie jedynie 250 zł, a 750 zł musi emerytowi i powyższemu renciście zostawić. Dotąd kwota wolna od egzekucji wynosiła 500 zł.

Gdy chodzi o rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, to jako że od 1 marca 2017 roku najniższa taka renta wynosi 750 zł, to komornik zająć może tej osobie tylko 187,50 zł, a zostawić musi 562,50 zł. Dotąd kwota wolna od egzekucji dla rencisty pobierającego najniższe świadczenie z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosiła 375 zł.

Cały czas mówimy o kwotach brutto. Nadmienić też muszę, że powyższe zmiany nie dotyczą świadczeń alimentacyjnych.

Czy ta zmiana jest korzystna…?

Na pierwszy rzut oka, wydawałoby się, że tak, bowiem w kieszeni emeryta i rencisty, którzy otrzymują najniższe świadczenia i mają problem z regulowaniem swojego zobowiązania (wszakże skoro toczy się egzekucja, to zapewne problem taki istnieje…) zostanie więcej pieniędzy.

Obawiam się jednak, że opisana zmiana może przyczynić się też do tego, że instytucje finansowe, w szczególności banki, zaostrzą swą politykę (warunki, ofertę) związaną z przyznawaniem emerytom i rencistom pożyczek.

Skoro bowiem- w przypadku problemów emeryta/rencisty ze spłatą i wobec tego w związku z koniecznością wszczęcia przez bank postępowania sądowego, a następnie egzekucji- banki będą mogły jeszcze mniej uzyskać niż dotychczas, możliwe, że będą znacznie ostrożniejsze przy udzielaniu pożyczek.

A to będzie miało negatywne przełożenie na sytuację (zdolność kredytową) wszystkich emerytów czy rencistów, w tym tych, którzy spłacaliby terminowo pożyczkę, a teraz albo wcale jej nie dostaną albo będzie ona droższa…

Oby tak się nie stało.

Pokaż komentarze

Jeden komentarz

  1. Prawo Cywilne 26 września 2017

Pozostaw komentarz