17
895

Święta i terminy ;)

Wiele osób „żyje” tematem nadchodzących Świąt. To oczywiste o tej porze roku.

Ja też nawiążę do Świąt, ale (a jakże!) z prawniczej strony 😉

Jeżeli uważnie czytacie mój blog, wiecie jak ważne są terminy (a ściślej- ich przestrzeganie). Wielokrotnie już poruszałam i prawdopodobnie nie raz będę jeszcze poruszała problematykę terminów, bo jest to zagadnienie o dużej doniosłości – oczywiście, jeżeli ktoś podchodzi do swoich spraw z należytą rozwagą.

Dlaczego poruszam tematykę terminów w związku ze Świętami?

Już tłumaczę 🙂

Święta i terminy

Grudzień 2015

Nadchodzące Święta to szczególny czas, także z uwagi na bieg terminów. Jeżeli bowiem tak się zdarzy, że ostatni dzień terminu, który akurat biegnie w Twojej sprawie (np. terminu do zaskarżenia nakazu zapłaty), przypadnie w pierwszy lub drugi dzień Świąt, to termin do wniesienia danego środka zaskarżenia ulegnie wydłużeniu.

Dlaczego?

Otóż dni, w których przypadają zawsze Święta Bożego Narodzenia, czyli 25 i 26 grudnia, to dni uznane ustawowo za wolne od pracy. Jeżeli zatem ostatni dzień terminu do wniesienia sprzeciwu, zarzutów, albo zażalenia lub apelacji przypadnie w dniu 25 grudnia (w tym roku- piątek) lub w dniu 26 grudnia (w tym roku- sobota), to termin w rzeczywistości „przesuwa się” na poniedziałek- czyli na 28 grudnia!

Dlaczego nie na niedzielę? Bo niedziela jest też dniem wolnym ustawowo od pracy (nie dla wszystkich jest, jak wiadomo, rzeczywiście wolna od pracy, ale chodzi tutaj o prawne pojęcie).

Wigilia a termin

Czy powyższa zasada ma zastosowanie również wówczas, gdy ostatni dzień terminu przypadnie w Wigilię (w tym roku- czwartek)?

Nie. Wigilia Świąt Bożego Narodzenia nie jest dniem wolnym ustawowo od pracy. Jeżeli więc akurat tak się zdarzy, że ostatni dzień terminu do wniesienia danego środka zaskarżenia przypadnie w Wigilię, to radzę uważać, gdyż po pierwsze– poczta będzie zapewne krócej czynna, a po drugie– jeżeli zamierzaliśmy złożyć pismo osobiście w sądzie (i np. też opłacić je w kasie sądu) w Wigilię, to może nas spotkać przykra niespodzianka, ponieważ niektóre sądy w tym dniu nie pracują (gdy chodzi o Gdańsk, to w tym roku na pewno Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ będzie w dniu 24 grudnia nieczynny).

Krótko mówiąc- trzeba być czujnym 🙂

Ważne uwagi!

Kończąc, dodam jeszcze ważną uwagę– jeżeli biegnie termin do wniesienia środka zaskarżenia (np. sprzeciwu od nakazu zapłaty), a Święta przypadają w międzyczasie, ale ostatni dzień terminu przypada po Świętach (np. w dniu 29 grudnia b.r.- wtorek), to fakt, że „po drodze” mieliśmy dni wolne ustawowo od pracy nie ma żadnego wpływu na przedłużenie terminu do wniesienia danego środka zaskarżenia. Zatem – zasada, o której pisałam wyżej (czyli to swoiste wydłużanie/przesuwanie terminu) ma tylko wtedy zastosowanie, gdy ostatni dzień terminu przypada w dniu ustawowo wolnym od pracy.

Więcej o tym, jak liczyć terminy w postępowaniu cywilnym możecie przeczytać TUTAJ.

 

Zapraszam i…..WESOŁYCH ŚWIĄT! 🙂

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Pozostaw komentarz