13
264

Uwagi o przedawnieniu. Część VII. Kilka słów o tym, co- poza przerwaniem- wpływa na bieg przedawnienia.

Powrót do spisu To już ostatni w tym miesiącu wpis i zarazem koniec kwietniowej serii o przedawnieniu. Odniosłam wrażenie, że ta seria przypadła Wam do gustu, co mnie bardzo cieszy 😉

Na zakończenie opowiem Wam o jeszcze jednej instytucji, która wiąże się z przedawnieniem.

Wzmożona ochrona wierzycieli

Otóż prawo w pewnych- ściśle określonych- sytuacjach, w sposób wzmożony chroni niektórych wierzycieli przed przedawnieniem przysługującego im roszczenia. U podstaw wprowadzenia takiej regulacji stoi ochrona konkretnych wartości. Przykładowo, wyobraźcie sobie małżonka, który w sposób zawiniony (np. celowo) spowodował szkodę w majątku swojego współmałżonka, powiedzmy- zniszczył pewną należącą do niego rzecz. Generalnie ten poszkodowany małżonek może, bo pod względem prawnym nie ma ku temu przeszkód, dochodzić w sądzie od drugiego naprawienia szkody- w czasie gdy małżeństwo trwa. ALE– większość żon/mężów nie chce (z różnych zresztą względów, np. nie chcąc szkodzić wzajemnym relacjom, zwłaszcza gdy i tak są nadwątlone…) wytaczać powództwa przeciwko swojemu aktualnemu małżonkowi. I –UWAGA- prawo ich do tego nie przymusza! Chroni te osoby, wprowadzając regulację mówiącą, że bieg przedawnienia roszczeń (dodam, że dotyczy to wszelkich roszczeń majątkowych!!!), które służą jednemu małżonkowi przeciwko drugiemu nie rozpoczyna się, natomiast rozpoczęty (np. przed zawarciem tego związku małżeńskiego) ulega zawieszeniu- na czas trwania małżeństwa.

Krótko mówiąc, poszkodowany małżonek – z przykładu opisanego powyżej- może bez negatywnych konsekwencji w sferze przedawnienia, powstrzymać się (pomimo istnienia ku temu podstaw) z realizacją na drodze sądowej swojego uprawnienia. Można powiedzieć, że nie jest „karany” przedawnieniem roszczenia za ten brak działania. Dopiero gdy małżeństwo ustanie, np. wskutek jego rozwiązania przez rozwód, przedawnienie rozpoczyna swój bieg (lub biegnie dalej- w przypadku gdy uległo zawieszeniu).

Ważne uwagi!

Tak jak wyżej nadmieniłam- to tylko przykładowa sytuacja wstrzymania rozpoczęcia lub zawieszenia biegu przedawnienia (prawo przewiduje ich więcej…). Dodam, że ten swoisty małżeński przywilej nie ma zastosowania- choć zapewne wielu by chciało- do związków konkubenckich, partnerskich.

Zobacz także:

Pokaż komentarze

2 komentarze

  1. Martynka 6 maja 2015
  2. Hania 7 maja 2015

Pozostaw komentarz