16
1234

Więcej informacji w przedmiocie apelacji. Wyrok sądu II instancji – możliwe zakończenia.

Jakie są możliwe zakończenia sprawy toczącej się przed sądem II instancji? Poniżej kilka słów o najczęściej występujących w praktyce sytuacjach.

Otóż wiele zależy od tego, czy sąd apelację uwzględnia czy też nie. Chodzi więc o to, czy jest ona skuteczna 🙂

Możliwe zakończenia

Jeżeli ją uwzględnia to zmienia zaskarżony wyrok, jeżeli nie uwzględnia to apelację oddala!

Zdarzają się oczywiście również sytuacje „pośrednie”- gdy sąd częściowo uwzględnia apelację, co skutkuje – niczym innym jak – zmianą wyroku sądu I instancji w części.

Dodam jeszcze, że czasem sąd II instancji wyrok sądu I instancji uchyla, przekazując sprawę z powrotem do sądu I instancji w celu ponownego rozpoznania. Do uchylenia wyroku może dojść np. wtedy, gdy sąd I instancji nie rozpoznał istoty sprawy. Jest to- jak się pewnie domyślacie- bardzo poważne uchybienie sądu I instancji, a skutkiem takiego stanu rzeczy jest de facto „pozbawienie” stron jednej instancji… Stąd właśnie konieczny staje się powrót sprawy do sądu I instancji! Na marginesie nadmienię tylko, że sąd I instancji- ponownie rozpoznając sprawę- orzeka w zmienionym składzie.

Na koniec – ważne pytanie!

Czy wyrok zapadły przed sądem II instancji – mam na myśli wyrok zmieniający wyrok sądu I instancji lub wyrok oddalający apelację (bo w przypadku uchylenia sprawa jest oczywista…) – kończy definitywnie postępowanie w sprawie?

Odpowiedź brzmi- to zależy 🙂 Od czego zależy…? Będzie o tym mowa wkrótce!

Jeżeli chcecie być na bieżąco- zapiszcie się do NEWSLETTERA i/lub polubcie stronę bloga na facebooku (TUTAJ).

Pokaż komentarze

Jeden komentarz

  1. Janek 2 czerwca 2015

Pozostaw komentarz