18
2528

Zarzuty, sprzeciw, a gdzie apelacja…?

Napisałam już na tym blogu co nieco o sprzeciwie, poruszyłam też kilka kwestii związanych z zarzutami. Wiecie już, między innymi, że sprzeciw i zarzuty są bezpośrednio skierowane przeciwko nakazowi zapłaty wydanemu – odpowiednio- w postępowaniu upominawczym bądź z w postępowaniu nakazowym i że wnosi się je do tego samego sądu, który wydał nakaz. Wiecie również, że po skutecznym wniesieniu sprzeciwu lub zarzutów sprawa toczy się dalej i sąd jest (zasadniczo) obowiązany wyznaczyć rozprawę oraz sprawę zakończyć wyrokiem (jeżeli chcecie sobie przypomnieć te kwestie lub jesteście nowymi Czytelnikami i chcielibyście dowiedzieć się więcej – zajrzyjcie choćby TUTAJ, TUTAJ albo TUTAJ).

Kiedy przysługuje nam apelacja?

Jako że wyrok ten jest wyrokiem sądu I instancji, przysługuje od niego apelacja! Przy czym- pamiętajcie- apelacja służy od każdego wyroku sądu I instancji, absolutnie od każdego, w szczególności nie ma tutaj żadnych ograniczeń gdy chodzi o wysokość dochodzonej kwoty…

Kilka uwag na temat apelacji

Chciałam Wam napisać o apelacji, ponieważ notorycznie odnoszę wrażenie, że klienci o niej zapominają. Z reguły podchodzą do sprawy tak- jest sprawa, zapada wyrok, koniec. A przecież niejednokrotnie wyrok jest błędny i nie musimy się z nim godzić! Jeżeli więc się z nim nie zgadzamy (choćby w części) apelujmy! Trzeba to jednak robić z głową, rozważyć wszystkie za i przeciw oraz –co niezwykle ważne –pilnować terminów!!! I pamiętajcie – apelację w sprawach o zapłatę sąd II instancji rozpoznaje zasadniczo w składzie 3 sędziów, natomiast sprawa przed sądem I instancji toczy się w składzie 1 sędziego- a często jest tak, że co kilka głów to nie jedna…W następnym wpisie powiem Wam o kilku istotnych, praktycznych kwestiach związanych z apelacją.

A tymczasem – ażeby pozostawać na bieżąco z najnowszymi wpisami na blogu– zapiszcie się do NEWSLETTERA 🙂 

Pokaż komentarze

2 komentarze

  1. Tomek 8 maja 2015
  2. madzia0999 21 maja 2015

Pozostaw komentarz